Avanceret semiautomatisk AED til professionel brug
- Intuitiv dansk stemmeguide til optimal vejledning under HLR
- IP68 certificering for brug under våde og barske forhold
- LCD-skærm til overvågning af batteri til hjertestarter og elektroder
- Multielektroder inkluderet – fungerer til både voksne og børn
- 3 sekunders opladningstid fra analyse til stødafgivelse
Tekniske specifikationer og funktioner
IPAD CU-SPR er udviklet som en brugervenlig semiautomatisk hjertestarter, der kombinerer avanceret teknologi med enkel betjening. Enheden analyserer automatisk hjerterytmen og identificerer stødbare rytmer, hvorefter operatøren aktivt skal trykke på stødknappen for afgivelse.
Hjertestarteren er udstyret med en tydelig LCD-skærm, der viser status for batteri til hjertestarter og elektroder, hvilket sikrer konstant beredskab. Den danske stemmeguide fører brugeren gennem hele HLR-processen, inklusive korrekt placering af elektroder.
Robust design til udendørs brug
Med IP68-certificering kan denne AED fungere under ekstreme vejrforhold. Konstruktionen gør den velegnet til installation i hjertestarterskab udendørs, hvilket muliggør døgnets adgang. Enheden tåler støv, fugt og temperatursvingninger.
Komplet pakke med førstehjælpsudstyr
Leveringen inkluderer orange bæretaske, komplet førstehjælpskit med saks, barberskraber, gummihandsker og HLR-maske. Multielektroderne er designet til både voksne og pædiatriske patienter. Dansk brugervejledning og 5 års fabriksgaranti er inkluderet.
Enheden leveres klar til brug og kan suppleres med serviceaftaler for automatisk udskiftning af forbrugsdele. Kontakt os vedrørende skab til hjertestarter og monteringsmuligheder.
